G Belgesi
Gsm : 0532 179 87 70
Tel : 0312 911 33 00

Yurtdışında işçiliğin ucuz olması sebebiyle firmalar üretimlerinin belli bir aşamasını yurtdışında gerçekleştirmek isteyebilirler. Yurtdışına gönderilen ürünlerin işçiliğe tabi tutulduktan sonra tekrar ithal edilmek istenmesi durumunda gümrükte ortaya doğabilecek vergilerin ödenmemesi için devletin sunmuş olduğu bir teşvik belgesidir. Ekonomi Bakanlığı – İhracat Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir. Belge başvuruları manuel olarak kuruma yapılmaktadır.

Hariçte İşleme İzin Belgesinin Faydaları Nelerdir?

Bu belge kapsamında tekrar geri getireceğiz ürünlerinize gümrükte doğacak ortalama %5 gümrük vergisi, %18 katma değer vergisi, %3 KKDF yani toplamda % 26 lık bir vergiyi ödemeden ithal edebilirsiniz.

Hariçte İşleme İzin Belgesi Kimlere Verilir?

Nihai ürünün üretimi yurtdışında gerçekleşeceği için kapasite raporu aranmamaktadır. Yurtdışında bu şekilde üretim yapmayı düşünen firmalara verilen bir belgedir. İmalatçı firma iseniz kapasite raporunuzun olması zorunludur.

Hariçte İşleme İzin Belgesi Alınabilmesi İçin Hazırlamanız Gereken Evraklar Nelerdir?

Aşağıdaki bilgi ve belgeleri hazırlayarak tarafımıza mail yada faksla göndermeniz halinde proje hazırlığınız tamamlanarak müracaat evrakları tarafınıza imzalanmak üzere gönderilecektir.

Varsa kapasite raporu,
Ticaret sicil gazetesi,
İmza sirküleri,
Vergi levhası,
Yurtdışında üretim faaliyetini yapacak firma hakkında bilgiler ( firmanın adı, adresi, tel, faks, kuruluş yılı, faaliyet alanı ile ilgili bilgiler)
Ayrıca proje hazırlığı için; yurtdışına göndereceğiniz hammaddenin adı, GTİP nosu, miktarı, birim dolar fiyatı ile tekrar geri getireceğiniz ürünün adı, GTİP nosu, miktarı, birim dolar fiyatını yazarak gönderiniz.

Hariçte İşleme İzin Belgesi Revize İşlemleri

Hariçte İşleme İzin Belgesi Kapsamında Aşağıdaki Revize İşlemlerini Yapmaktayız.

Hariçte işleme izin belgesi ilk düzenleniş aşamasında ithalat listesi ve ihracat listesinde yazılı olmayan ve sonradan ilave edilmek istenen hammadde ve ürünlerin listeye ilave edilmesi mümkündür. Hariçte işleme izin belgesi kapsamında hammadde miktarının yükseltilmesine yönelik revize yapılması mümkündür. Hariçte işleme izin belgesi kapsamında yazılı olan hammaddenin veya ürünlerin gümrük tarife istatistik pozisyon numaralarının değiştirilmesine yönelik revize yapılması mümkündür. Hariçte işleme izin belgesinin özel şartlarında yer alan maddelere ilişkin revize yapılması mümkündür.

Hariçte İşleme İzin Belgesi Süre Uzatımı İşlemleri

Hariçte İşleme İzin Belgesi Kapsamında Yapılan Süre Uzatımı İşlemleri Nelerdir?

Ek Süre: Almış olduğunuz hariçte işleme izin belgesinin orjinal süresinin yarısı kadar ek süre almanız mümkündür. Süre alımı için %50 ihracat aranmamaktadır.

Mücbir Sebep: Tebliğde belirtilen, yangın, ekonomik kriz, sel baskını, grev, lokavt gibi durumlarda firmalara ayrıca verilen süredir.

Hariçte İşleme İzin Belgesi Kapatma Başvurusu

Hariçte işleme izin belgesinin orjinal süre ve alınan ek sürelerin bitimi tarihinden itibaren en geç 1 ay içerisinde kapatma başvurusunun firmanın bağlı bulunduğu ihracatçı birliğine yapılması gerekmektedir. 1 ay içerisinde kapatma başvurusu yapılmayan belgeler Ekonomi Bakanlığı – İhracat Genel Müdürlüğü tarafından resen kapatılır.

Hariçte işleme izin belgesi nedir, nasıl alınır, başvuru evrakları nelerdir, müracaat nereye yapılır, süresi nasıl uzatılır, kapatma başvurusu nasıl yapılır gibi konularda bilgi almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.


Sitemizde yeralan görsel ve yazılı içerik GBelgesi.com tarafından sağlanmıştır.
Her hakkı saklıdır. Copyright 2012©
  

OfoSoft Web Tasarım ve Programlama