G Belgesi
Gsm : 0532 179 87 70
Tel : 0312 911 33 00

Yurtdışından eski, kullanılmış veya yenileştirilmiş, model yılı itibariyle içinde bulunduğumuz yıldan eski olan makine ekipmanların ithalatının yapılabilmesi için Ekonomi Bakanlığı – İthalat Genel Müdürlüğüne özel izin başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

Her kullanılmış makine için özel izin verilmemektedir. İzin istenen makinenin yurtiçinde üretiminin bulunması halinde özel izin verilmeme durumu olmaktadır.

Özel izin isteyen firmaların üretici ve kapasite raporlarının olması gerekmektedir. Bazı makineler özel izin alınmadan da ithal edilebilir. Kullanılmış makine ithalatı konusunda özel izin başvuruları internet üzerinden yapılmaktadır. İnternet üzerinden girelen bilgiler ve evrakların en kısa sürede ilgili bakanlığa gönderilmesi zorunludur.

İnternet üzerinden başvuru yapılamayan makine ve ekipmanlar şayet özel izne tabi ise manuel başvurunun yapılması yeterli olmaktadır.

Başvuru Evrakları (sistem üzerinden yapılan başvurular içindir)

1- Başvuru Dilekçesi

2- Sistem üzerinden girilen bilgilerle oluşturulan başvuru formu

3- Sisteme girilen makinelerin renkli çıktıları

4- Oda onaylı yada noter onaylı kapasite raporu

5- Faaliyet Belgesi fotokopisi

6- Noter onaylı imza sirküleri

ÖNEMLİ NOT : Kullanılmış makine ithalatına yönelik izin talepleri başvurunun yapılmasının akabinde 10 iş günü içerisinde makine imalatçıları birlikleri, dernekleri tarafından değerlendirilir, şayet ilgili makinenin Türkiye’de üretimi varsa izin verilmeyebilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için ithalatını yapacağınız kullanılmış makinelerle ilgili ön bilgileri tarafımıza ithalattan en az 1 ay önce bildiriniz.


Sitemizde yeralan görsel ve yazılı içerik GBelgesi.com tarafından sağlanmıştır.
Her hakkı saklıdır. Copyright 2012©
  

OfoSoft Web Tasarım ve Programlama