Maske CE Belgesi Nedir Nasıl Alınır Fiyatı

Maske CE Belgesi Nedir Nasıl Alınır Fiyatı

Son aylarda dünya gündeminde ve ülkemizde maalesef ortaya çıkan Korona Virüsü sebebiyle maske kullanımları yoğun şekilde artmıştır. Daha önceleri Tıbbi amaçlı kullanılan bu maskeler alınan kararlarla sokağa çıkarken bile zorunlu hale gelmiştir. Şahsi sağlığımız ve bulaşma bulaştırma riskine karşı mutlaka maske kullanınız. Peki bu kullandıgımız maskeler için belgelendirme yapılabilir mi? Bu maskeler için CE belgesi alınabilir mi?

Kişisel Koruyucu Ekipmanlar yönetmeliğinde  Toz Maskeleri Kategori III ve Onaylanmış Kuruluştan belgelendirme yapılması gerekmektedir. Ürün tesleri kapsamında akreditasyon almış (onaylanmış) bir laboratuar tarafından da testlerin yapılmış olması gerekmektedir.

Genel amaçları solunan havanın temizliğinin sağlanması olan bu maskeler kullanıldıkları yerlere göre; toz maskesi, cerrahi maske, kaynak maskesi, solunum maskesi olarak sınıflandırılabilirler.

CE Belgesi olan bir maskede CE işareti olması o maskenin Avrupa Ekonomik Alanı’nda dolaşımının ve satışının mümkün olduğunu göstermektedir. Ayrıca cerrahi maskelerin  satışı için CE işaretine ek olarak EN 14683 Standardı’nın gerekliliklerini de sağlaması gerekmektedir.  EN 14683 Standardı; Tıbbi Yüz Maskeleri ile İlgili Gereklilikler ve Test Yöntemleri olarak açıklanabilir.

Medikal Cihazlar Yönetmeliği’ne göre Cerrahi Müdahele Maskeleri Class I olarak değerlendirilir. Cerrahi maskeler sağlık personellerinin kullanımı için uygundur. İlgili EN 14683 standartına göre  aşağıdaki testler seçilen maske tipine göre yapılır.

*Bakteri Filtrasyon
*Diferansiyel Basınç
*Sentetik Kan Penetrasyon Testi 
*Mikrobiyolojik Temizlik