G Belgesi Nedir?

G Belgesi Nedir?

G Belgesi Yapı malzemeleri Sektöründe Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından zorunlu hale getirilmiş bir belgedir. Birden fazla bileşen malzeme ile bir araya getirilmiş bir ürün G Belgesi almak zorundadır. Aksi halde ürünün piyasa da satışına izin verilmemektedir.

G Belgesi almak için ürünün İTT yani ilk tip testlerinin ilgili standart kapsamında onaylanmış bir laboratuvar da yapılması gerekmektedir.

İlk tip testlerine başlangıç deneyleri’ de denmektedir. Ürünün İlk Tip Testlerinden sonra ilgili standart kapsamında hazırlanmış dokümantasyon sistemi ile ürün imalatı girdi kontrolleri ürün kalite deneyleri kontrol altına alınmalıdır.

Belgelendirme çalışmaları kapsamında ürünle ilgili performans beyanları ve ürün etiketleri de hazırlanarak müşteriye ürünle birlikte sunulmalıdır.

G Belgesi Hizmetlerinin İş Akışı

Hizmet sözleşmemizin onaylanmasını takiben firmamız personeli işletmenizi ziyaret eder, TS EN 206-1 Hazır Beton standardını referans alarak Fabrika Üretim Kontrol Sistemi (FÜKS) dokümantasyonu hazırlanır.

Fabrika Üretim Kontrol Sistemi (FÜKS) kapsamında hazırlanacak dokümanlar; Kalite El Kitabı, Teknik Dosya, G ürün etiketleri, Prosedürler, Talimatlar, Planlar, Listeler ve Formlardan oluşmaktadır.

Dokümanların hazırlanmasını takiben belgelendirme kuruluşundan denetim talep edilir. Denetim; dokümantasyon ve kalite kayıtları denetimi ile ürün denetimi olmak üzere aşamada gerçekleştirilir.

Dokümantasyon denetiminin başarıyla tamamlanmasını takiben denetçi refakatinde belgelendirme yapılacak beton sınıflarından numune alınır. Alınan numunelerin özel laboratuvarda kırımı yapılır. Kırım sonuçları uygun çıkan ürünler için G Belgesi hazırlanır.

G Belgesinin geçerlilik süresi 1 yıldır. İlgili yönetmelik gereği belgelendirme yapıldıktan sonra yıl içerisinde denetçi kuruluş tarafından habersiz olarak 3 defa hazır beton numunesi alınır, teste gönderilir. Süresi dolan belge her yıl yenilenir.

Pin It on Pinterest